
Dřevoobráběcí stroje - frézky
STABILNÍ FRÉZKY- srovnávací rovinná frézka (tzv. hoblovka s protahem)
- tloušťkovací rovinná frézka
- kombinovaná srovnávací a tloušťkovací frézka
- vícestranná frézka neboli tvarovací frézka
- stolová frézka
- horní frézka
- ozubovací frézka
- řetězová dlabačka
- ruční elektrický hoblík
- ruční akumulátorový hoblík
- ruční (horní, výspravková nebo drážkovací) frézka
Srovnávací rovinné frézky (srovnávačky)
Hoblovka HOLZMANN AHM 530P
Srovnávací frézka se používá k opracování hrubých řezaných ploch, vytvoření pravých úhlů navazujících ploch obrobku a zarovnání spojovaných spár. Opracovávají se zejména fošny, prkna a hraněné řezivo. Srovnávací frézka se skládá z ocelolitinového stojanu, který zajišťuje klidný chod stroje. Na stojanu je uložena dvou- nebo čtyřnožová hřídel, která leží mezi dvěma stoly. Přední (vstupní) stůl je o něco delší, než stůl zadní (odebírací).
Oba stoly je možno pomocí elektromechanického zařízení a klínovitých vodítek horizontálně a vertikálně přestavovat. Polohou předního stolu je určena tloušťka odebírané třísky, zatímco plocha zadního stolu je seřízena přesně na výšku záběrové kružnice nožů hřídele. Pokud by plocha zadního stolu nebyla s noži v rovině, nebyla by výsledná plocha obráběného dílce rovná. Proto je nutno toto seřízení před spuštěním stroje dostatečně dlouhým pravítkem, nebo rovnou lištou, zkontrolovat.
Srovnávačky se vyrábějí s různými délkami stolu a šířkami nožového (frézovacího) válce. Ovládací prvky, jako hlavní a pracovní vypínač, jsou umístěny u pracovní plochy. Pracovní stoly slouží k položení obrobků při jejich vedení proti nožové hřídeli i při jejich odebírání po opracování. Oba pracovní stoly lze výškově nastavit ručním kolečkem nebo pákou.
Aby došlo k odebrání třísky, musí být výška předního stolu srovnávací frézky pod oběžnou kružnicí nožů. Tento výškový rozdíl určuje velikost odebrané třísky při jednom pracovním pohybu. Vzdálenost stolů od nožové hřídele smí být i při změně výšky předního stolu maximálně 5 min. Pod rovinou stolu se odebrané třísky zachycují a odvádějí hrdlem centrálního odsávání třísek.
Jako boční vedení při hoblování slouží vodicí pravítko, které lze šířkově přesouvat kolmo přes pracovní stoly. Používá se pro hoblování do úhlu a pro zešikmování jej lze naklonit až do úhlu 45°. Na vodicím pravítku srovnávačky je někdy umístěn malý pomocný doraz, který se v případě potřeby může sklopit před vodicí pravítko. Při hoblování úzkých lišt do úhlu brání kontaktu ruky s nožovou hřídelí.
Tloušťkovací frézky (tloušťkovačky)
Protahovačka BERNARDO TP 410
Tloušťkovacími frézkami se prkna a fošny frézují (hoblují) hranoly, hranolky, lišty atd. na tloušťku a šířku. Obrobky se obecně před tloušťkováním srovnávají. Po operaci srovnávání zpravidla následuje "hoblování na tloušťku" nebo nesprávně "sílu", prováděné na rovinné frézce tloušťkovací.
Přitom plocha, srovnaná v předchozí operací slouží jako plocha vodicí. Na rozdíl od srovnávání je zde obrobek posouván pod nožovým hřídelem. Opracování je opět vedeno proti směru otáčení nožového válce, posun zajišťují podávací válce na vstupu a výstupu stroje. Velikost úběru třísky se nastavuje polohou stolu pomocí ručního kola nebo strojním mechanismem.
Základem tloušťkovačky je litinový stojan zajišťující běh bez otřesů. Ve stojanu je umístěn nožový hřídel a vstupní válce posunu. Pracovní stůl je výškově nastavitelný. Jeho pozice určuje odběr třísky, je veden na 1 až 4 hřídelích a je zajištěn proti naklápění. U větších strojů bývá podávací válec kovový s rýhováním a je i s ložisky pružně uložen. Podávací válec může být i příčně dělený na krátké rýhované válečky uložené na společné hřídeli, které mají uvnitř pružiny a vedení. Povrch odebíracích válců musí být hladký, aby se zamezilo poškození opracovávaného povrchu dřeva.
Dřevo bohaté na pryskyřici nebo mokré dřevo často špatně klouže po pracovním stole tloušťkovací frézky. To se u některých strojů usnadňuje dvěma výškově nastavitelnými stolovými válci zapuštěnými v pracovním stole. Rotující nožová hřídel působí silou proti obsluze, která před strojem vkládá materiál. Aby nemohla být zasažena obrobkem, je na podávací straně tloušťkovačky umístěna patka proti zpětnému vrhu. Třísky vznikající při obrábění jsou odváděny hrdlem centrálního odsávání (odsávací zařízení) umístěným nad nožovou hřídelí. Kryt odsavač (odsávací jednotka) musí být konstruován tak, aby nedošlo ke styku s nožovou hřídelí.
Kombinovaná srovnávací a tloušťkovací frézka
Pro menší truhlárny se hodí kombinovaná srovnávací a tloušťkovací frézka. Tento dřevoobráběcí stroj se konstrukcí podobá tloušťkovací rovinné frézce: těžký litinový stojan stroje, vertikálně stavitelný stůl pod nožovým hřídelem, mechanický posun. Stoly pro srovnávání jsou poněkud kratší a jsou výklopné. Pro srovnávací práce je nutno demontovat odsávací kryt hřídele, následně sklopit zadní a potom přední stůl, jelikož na něm je upevněno vodicí pravítko. Stoly je nutno před srovnávacím frézováním seřídit a zajistit (aretovat).
Vícevřetenové (tvarovací) frézky
Vícevřetenová frézka (tvarovací automatická frézka) je pokračováním vývoje tloušťkovací rovinné frézky a provádíme na ní srovnávání, drážkování a tloušťkování při jedné pracovní operaci. Jedním průchodem zhotovuje čtyři vzájemně kolmé opracované strany obrobku. K tomu slouží dvě za sebou umístěné horizontální hřídele (srovnávací a tloušťkovací) a dva paralelně pracující svislé hřídele. Na tyto svislé hřídele je možno umístit profilovaní nástroje (např. frézy pro pero a drážku). Takto je možno vyrábět jedním průchodem okenní profily nebo palubky.
Tvarovací automatické frézky mají až 4 horizontální a 4 vertikální hřídele. Jsou využívány zejména v parketárnách a hoblárnách. K těmto stojům počítáme také profilovaní automatické frézky na výrobu profilových lišt (soklové lišty) a tyčí. Obrobek je přiváděn transportními válečky na obráběcí vřetena, která umožňují současné obrábění všech podélných hran obrobku. Použití frézovacích nástrojů umožňuje navíc zároveň profilování ohoblované hrany. Nastavení agregátů na požadovaný tvar obrobku probíhá elektromotoricky, přičemž jsou jednotlivé pozice zobrazeny digitálně a u moderních strojů mohou být také naprogramovány. Vzhledem k tomu, že je zde obrobek přiváděn a transportován motorovými upínacími a posuvovými zařízeními, mohou být na tomto dřevoobráběcím stroji použity i nástroje pro mechanický posuv.
Většinou jsou na kvalitu obrobení dílce kladeny vysoké nároky. To předpokládá malé tolerance nástrojů. Proto se vedle obvyklých hoblovacích hlav s upínáním odstředivou silou používají nástroje, které se pomocí hydraulického upínacího zařízení bez vůle upevní na pracovní vřeteno. Nazývají se hydraulické upínací hlavy a jejich kruhová přesnost na několik setin milimetru umožňuje přesné obrobení povrchu obrobku.
Protože u vícestranné (vícevřetenové) frézky pracuje mnoho strojů současně, je stojan stroje většinou zcela uzavřen krytem. Podstatně to redukuje zatížení hlukem a usnadňuje odsávání třísek vznikajících při obrábění.
bro doufám že tohle KACířce stačít bude.
OdpovědětVymazat