Vrtání je třískové obrábění, u kterého se rotačním pohybem nástroje vytvářejí v obrobku kruhové otvory nebo podélné otvory se zaoblenými konci. Při vrtání válcových otvorů probíhá posuv nástroje nebo obrobku ve směru osy vrtáku. Podélné otvory (dlaby) se nejdříve vytvářejí ve směru osy a poté se postupně vypracovávají příčně.
Stojanové vrtačky
Na stojanové vrtačce se provádějí malé montážní otvory podle nákresu.
Pracovní stojan a hnací jednotka jsou spolu spojeny sloupkem. Pracovní stůl je upevněn na stojanu svorkami a je výškově nastavitelný. Dle různých vrtaných materiálů a průměrů nástrojů lze regulovat otáčky pracovního vřetene. Provádí se to buď řemenicemi s rozdílným průměrem nebo pomocí plynulého řemenového převodu. Při vrtání je třeba dbát na bezpečné upevnění obrobku. Malé obrobky se při vrtání obvykle upínají do strojního svěráku vrtačky.
Příklad - stojanová vrtačka Proma BV-25B/400
Vysukovačky (sukovací vrtačky)
Vysukovačka (sukovací vrtačka) slouží k vyvrtávání suků, výrobě zátek z příčného dřeva a k zavrtávání kování. Rameno namontované na stojanu stroje nebo na stěně nese hnací agregát a několik vrtacích vřeten. Ruční pákou se hnací motor posouvá dolů proti pracovnímu stolu. Unašeč přitom pohání vrták upevněný na otočném věnci tak, že se vždy používá pouze jeden nástroj. Vrtací agregát je vybaven pružinou, která napomáhá jeho vracení, současně se pohon vrtačky automaticky vypne. Obsluha je proti třískám chráněna průhledným ochranným štítem.
Provádí-li pohyb spouštění a zvedání vrtáku automaticky pneumatický válec, mluvíme o vysukovacím automatu. Pohyb zdvihu se spouští nožním ventilem. Různé automaty jsou navíc vybaveny zařízením, které do vyvrtaných suků ihned vlepí zátku z příčného dřeva a lisováním ji zarovná. V menších dílnách je možné provádět na těchto strojích také vrtání otvorů pro závěsy apod.
Sukovací vrtačka Bernardo RBM 780 T
Vrtací dlabačky
Vrtací dlabačka slouží k výrobě podélných otvorů (dlabů) a pro vrtání otvorů na kolíky.
Stojan stroje nese většinou pevně upevněný pracovní stůl a vodicí pravítka. Výškově nastavitelný hnací motor a přímo poháněné vrtací vřeteno jsou spojeny se stojanem na bočně a axiálně posuvných vodicích saních. Tento stroj může být také v provedení, kdy je motor se sklíčidlem pevně spojen na stojanu a výškově se přestavuje pracovní stůl, který je možno pomocí ovládacích pák křížově přesouvat ve vodicích saních. Při vrtání se obrobek upne na pracovní stůl pomocí kloubového mechanismu nebo pneumatického válce. Vrták je pak veden proti obrobku.
Při výrobě podélných otvorů (dlabů) se nejdříve vytvářejí axiální otvory. Potom se bočními pohyby saní tam a zpět vyfrézuje dřevo zbylé mezi otvory. Tyto pohyby jsou omezeny dorazovými kolíky. Také hloubku dlabu nebo otvorů pro kolíky lze nastavit pomocí dorazu.
Dlabačka Bernardo HM 12 N
Kolíkovací vrtačky
Kolíkovací vrtačka slouží k výrobě okrouhlých otvorů na kolíky na ploše a boku desky a k vrtání otvorů pro police, otvorů pro kování ap. Vrtací jednotka je otočně upevněna na stojanu stroje a nese hnací motor a pracovní vřeteno připojené ozubenými koly. Pneumatický válec řídí výsuvný pohyb celé vrtací jednotky. Obrobek je zde přesně upnut na pracovní stůl upínacími prvky a dorazovým pravítkem. Posun vrtací jednotky do řezu je spouštěn pomocí ventilu ovládaného nohou, ten spouští zároveň pohon vrtací jednotky. Aby se zkrátily časy přípravy při přestavování vrtání otvorů pro kolíky na řady otvorů pro police nebo vrtání kování, může být vrtací nosník s upnutými nástroji otočen o 90°. Tak lze bez další výměny nástrojů použít různé typy nástrojů.
Mají-li být otvory provedeny šikmo k ploše podložky, může být vrtací jednotka pevně upnuta v libovolném sklonu mezi 0° a 90°.
Vlivem ozubeného pohonu jednotlivých vřeten se vrtáky otáčejí střídavě po a proti směru otáčení hodinových ručiček. To se nesmí opomenout při výměně nástrojů. Osazují se levé a pravé vrtáky. Nejčastější vzdálenost mezi osami dvou upínacích pouzder vrtáků je 32 mm.
Kolíkovačka DBM Holzmann
Aktuální online nabídku kvalitních a spolehlivých vrtaček najdete na BOUKAL Stroje-nářadí.
Já mám daleko raději obrábění z kovů . Je to hlavně proto, že pocházím z města, kde je tento průmysl rozšířený a vedl mě k tomuto řemeslu i táta, takže proto je to pro mě daleko srdcovější téma :-)
OdpovědětVymazatTy Promácké vrtačky jsou fajn. Vlastnil jsem v průběhu posledních let tři. Všechny fungovaly, jen už mi byly malé, takže jsem kupoval větší. A teď nakonec už přemýšlím, že půjdu do pneumatického nářadí. Pořídil jsem do dílny šroubový kompresor, takže vzduchu a tlaku by bylo dost. Co myslíte, máte někdo takovou zkušenost?
OdpovědětVymazat